Yeni “Raspberry Pi 4 Model B” Satışa Sunuldu

Raspberry Pi ailesi yeni ve şu ana kadar ki en güçlü modelini tanıttı. 24 Haziran 2019 itibari ile satışa çıkan bu yeni model, “Raspberry Pi 4 Model B” ne gibi yenilikler ile gelmiş beraberce bakalım.

Kendi sitesinde ürünü tanıtırken “Önceki nesil Raspberry Pi 3 Model B + ‘ya kıyasla işlemci hızında, multimedya performansında, bellekte ve bağlantıda çığır açan artışlar…” diye söze başlamışlar. Geriye dönük uyumluluk ve benzer güç tüketimini koruduğunu görüyoruz.

Raspberry 4 Model B

Bu ürünün temel özellikleri arasında yüksek performanslı bir 64-bit dört çekirdekli işlemci, bir çift mikro-HDMI bağlantı noktası ile 4K’ya kadar çözünürlüklerde çift ekran desteği, 4Kp60’a kadar 4W RAM’e kadar çift video donanım desteği, çift bantlı 2.4 / 5.0 GHz kablosuz LAN, Bluetooth 5.0, Gigabit Ethernet, USB 3.0 ve PoE özelliği (ayrı bir PoE HAT eklentisi ile) var. İkili bant kablosuz LAN ve Bluetooth modüler bir uyumluluk sertifikasına sahip ve bu sayede ana kart son ürünlere uygun şekilde azaltılmış uyumluluk testi ile tasarlanmış hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlıyor.

Aşağıda ürünün bir önceki sürüm ile olan bir karşılaştırma tablosu bulunmaktadır. Özellikler Raspberry’nin kendi sitesinde bulunan teknik dokümanlardan alınmıştır. Buradan bakarak yenilikleri daha kolay inceleyebilirsiniz.

Raspberry Pi kendi sitesinde yeni modeli için “giriş seviyesi” x86 PC’lerle rekabet edebilecek kadar hızlı olduğunu söylüyor.

Raspberry 3’de 1 GB RAM seçeneğine ek olarak Raspberry 4 için gelen 2 GB ve 4 GB RAM seçenekleri bulunmakta. Proje yada ürün geliştirenler için tasarlanan Raspberry Pi 4 Model B’nin başlangıç modelinin fiyatı 35 dolar olarak belirlendi. 2 GB RAM’li model 45 dolar, 4 GB RAM’li model ise 55 dolardan satışa sunulacak. Eğer ürünü almak isterseniz Robotistan üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak : raspberrypi.org