İngiltere Hava Alanlarında Robot Vale Park Sisteminin Geleceği


Bu sevimli vale park robotları, park alanını daha verimli kullanmakla birlikte seyahat etmeyi daha kolay hale getirir. 
Bu ağustos ayında Gatwick hava alanına geliyorlar.

Park yeri sorunu zaten trafiğin büyük bir kaos oluşturduğu günümüzde büyük bir dert haline geldi. Birçok yolcu için, hava alanında bir park yeri bulmak, hava yolculuğu stresini attırmakta. Bununla birlikte, son iki yılda Fransız teknoloji geliştiricisi Stanley Robotics, bu zorluğu ortadan kaldırabilecek bir teknoloji üzerine çalıştı.

‘Stan’ adlı bu yeni otomatik vale robotu, yolcu arabalarını onlar için park edebiliyor ve size de uçuştan önce başka şeylere ayırabileceğiniz zaman kazandırıyor. Üstelik sadece siz gidince arabanızı park etmekle kalmıyor, aynı zamanda geri döndüğünüzde size aracınızı geri getiriyor.

Stan’in otoparka taşıdığı arabalar insanlar tarafından kullanılmadığı için, araçları birbirine çok yakınlaştırabiliyor ve otopark alanındaki kullanımda insan sürücülere göre % 50 civarında artış sağlıyor.


“Kendi kendini süren otomobillerle aynı teknolojiyi kullanan robot, ortamını istediği zaman tarayabilir ve olabilecek herhangi bir şeye tepki verebilir.” diyor Evanno. “Yani, sistemdeki hiç kimsenin varlığı olmadan sistem özerk bir şekilde çalışmaktadır.”

Stéphane EVANNO, Kurucu ve COO

Her ne kadar robotlar özerk bir şekilde çalışabiliyor olsalar da, Stanley Robotics, teknolojiyi düzenli olarak yerinde kontrol edebilecek ve düzeltmeler yapabilecek bakım personeli ve bir terslik olması durumunda yedek çözümler sunmayı planlıyor.


Çevreye duyarlı yolcu için, pille çalışan robotların gezegen için ne yapmak istediklerini “Arabalar bir yer ararken daha fazla kirletmiyor” olarak açıklamış Evanno.

Havalimanının artan yolcu sayısı göz önüne alındığında böyle bir sistemin faydaları çok daha belirgin hale geliyor. 2016 yılında, Lyon-Saint Exupéry’ye toplam 9,5 milyon yolcu seyahat etti ve 2015 yılına göre % 9,8 artış gösterdi.

Daha fazla yolcu, daha fazla park alanına ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Şirket, Ağustos ayındaki yüz binlerce Londralı yaz tatiline başladığı için teknolojiyi denemeye başlamak için Londra Gatwick Havaalanı ile bir anlaşma imzaladı. Arabalar, uzun süreli otoparklarda, 170 park yerini 270 robo-vale noktası ile değiştirecekleri Güney Terminalinde saklanacak.

Peki Nasıl Çalışıyor ?

Bir çok numaralı kabin var ve siz bunlardan birine geçiyorsunuz, rezervasyonunuzu dokunmatik ekran üzerinden onaylayıp, anahtarlarınızı yanınıza almanız yeterli. Stan, kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve arabanızı güvenli bir noktaya taşır. Aynı zamanda güzergahınızı da kaydeder, böylece aracınız dönüşünüzde kabinde sizi bekliyor olacak. Robotlar, yaklaşık 18 fit uzunluğa ve üç ton ağırlığa sahip arabaları taşımak için tasarlanmıştır. Aracınızın ne kadar büyük veya küçük olduğunu anlayabiliyor; çünkü her aracın şeklini ve boyutunu analiz etmek için sensörlere sahip.

Şimdi bu sevimli robotu izleyebiliriz:

Kaynak: Stanley Robotik
newatlas.com
forbes.com